Konkurs literacki

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

2 marca 2017

W ramach uroczystego zakończenia XIX Warmińsko-Mazurskich Dni Rodziny, które w tym roku odbywa się w Pieniężnie, Miejska Biblioteka w Pieniężnie wraz z Urzędem Miejskim w Pieniężnie, ogłasza Konkurs Literacki.

Tematem konkursu są dwa zagadnienia:

  1. "Czego nauczyła mnie mama, czego nauczył mnie tata"
  2. "Najstarsza fotografia w albumie".

Konkursowi patronuje Burmistrz Pieniężna. Najciekawsze prace zostaną nagrodzone 9 czerwca 2017 r. podczas uroczystego Wojewódzkiego Zakończenia Warmińsko-Mazurskich dni Rodziny w Pieniężnie.

W załączniku Regulamin konkursu oraz Karta zgłoszenia uczestnictwa.

Pierwszy temat konkursu: "Czego nauczyła mnie mama, czego nauczył mnie tata", ma za zadanie opisanie sytuacji, rytuału, umiejętności, zasady itp., ogólnie wszystkiego, co potrafimy, kiedyś musieliśmy się nauczyć, lub choćby podpatrzeć, czym chcemy się pochwalić lub szczególnie jest to dla nas ważne.

A potrafimy naprawdę bardzo wiele! Kobiety, dziewczyny podglądały swoje mamy gdy te lepiły pierogi, smażyły regionalne bliny, racuchy.  Wieczorami robiły na drutach skarpetki, swetry, haftowały serwetki, czy wyszywały koszule. Wiele z tych umiejętności zostało przekazanych  dzieciom, wnukom i innym członkom rodziny.

Panowie także posiadają wiele pasji. Wędkarstwo, hodowanie gołębi, myślistwo, czy wreszcie, tak bardzo popularne na naszym terenie pszczelarstwo.

Zachęcamy Państwa do udziału w konkursie. Prosimy o sięgnięcie pamięcią "kiedy to się zaczęło?..." Czy zachęcani, namawiani przez mamę, tatę niechętnie pomagaliśmy, by wreszcie poczuć zainteresowanie? Czy od razu, od pierwszego zetknięcia, wiedzieliśmy, że będzie to także nasza pasja? Czy było łatwo? Czy mamy nadzieję na kontynuowanie przez młode pokolenie naszego „rodzinnego dziedzictwa”?

Drugi temat konkursu: "Najstarsza fotografia w albumie", ma na celu odświeżenie najstarszej fotografii w albumie rodzinnym i opisanie jej.

Każdy z nas posiada w domu zdjęcia. Zachęcamy Państwa do sięgnięcia po stare albumy, by wraz z dziećmi, babciami, dziadkami wspomnieć może już powoli zapominane postacie, miejsca, okoliczności itp. Prosimy o wyszukanie najstarszych zdjęć, na których być może utrwalono jakąś postać - członka naszej rodziny, - może ktoś był kowalem, może służył
w armii, może mieszkał w pięknym dworze szlacheckim...

Może udokumentowano ważne wydarzenie? Ślub, chrzest, zjazd towarzyski bez określonej -dzisiaj nieznanej okoliczności... A może uwieczniono dom rodzinny... który obecnie znajduje się poza granicami naszego kraju. A może jest to fotografia z właśnie osiedlonego domu,
z miejsca, w którym mieszkamy lub nasi bliscy.

A może przedstawia osoby lub miejsca, które znamy jedynie z opowiadań krewnych? Nieczęsto, tak na co dzień, powracamy do wspomnień, a one są bardzo ważne. Nie pozwólmy by historie naszych rodzin umarły wraz z nami. Opowiedzmy o nich, zapytajmy dziadka, babcię, ciocie, kuzynów, wujków i innych członków rodziny o okoliczności uwiecznionego danego wydarzenia, miejsca, osoby.  

 

Pliki do pobrania

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2017-03-02
Data publikacji:2017-03-02
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:Iwona Kaźmierczak
Liczba odwiedzin:1536